Vinska klet jungič je nastala zaradi trme in ljubezni do vina. Samo s trmo je bilo namreč mogoče dokazati, da so griči okoli Banja Luke primerni tudi za sajenje trte, a brez ljubezni do dela v vinogradu in kleti, ne bi šlo. Trma in ljubezen do vina sta torej v vasi od koder so ljudje odšli, spet vrnila življenje. Šikar, ime kraja, kjer so zasajeni vinogradi, je skupna blagovna znamka za rdeča vina; belim je dala ime reka balatin.
Legenda pravi da je po prenosu posmrtnih ostankov svetega simeona z gore atos, na mestu prvega groba zrasla vinska trta, ki rodi čudežno grozdje in semena, ki jih kot blagoslov pošiljajo zakoncem brez otrok. Kakorkoli, vino v srbskem samostanu na tej gori pridelujejo in negujejo 800 let. Skopa zemlja, veliko sonca in veter z vonjem in okusom morja, sta vinu s tega območja dala dušo. svojstveno, drugačno, neprimerljivo s čimerkoli drugim.
Ste vedeli, da je bila Fruška gora pred milijon leti otok na Panonskem morju? In da 600 000 let potem, ko je morje izginilo, v apnenčasti zemlji še vedno najdete fosilne ostanke školjk in rakov? Ja, res je. In na tej zemlji »v srcu Fruške gore z ljubeznijo ustvarjamo vina«, radi rečejo v hiši Vina Kovačevič, kjer to počno že več kot 100 let. Pred desetletjem je krmilo prevzel Miroslav Kovačevič, ki na spoznanjih dedov in očeta, s pomočjo najsodobnejše tehnologije tlakuje svojo pot v 21. stoletje.
V vasi Vrbnik nad Kninom so prve vinograde posadili leta 2012. Na prvi pogled skopa Kninska zemlja je vendarle rodovitna in njeno rastje oblikuje mešanica montinentalnih in sredozemskih vplivov. Vina zato že v svoji zgodnji fazi kažejo močan karakter pokrajine kamna in sonca od koder je že mogoče videti morje. in vse to je vinar z ljubeznijo strnil v pravo simfonijo okusov.